Historia Drukarstwa Tekstylnego

Druk materiałów jest nowym procesem, który trwa już od wieków! Oczywiście techniki zmieniły się dość dużo na przestrzeni lat, ale drukowanie tkanin jest starożytną sztuką, którą można zobaczyć w tkaninach pochodzących już z IV i V wieku pne.

Najszybszym rodzajem druku na tkaninie jest druk blokowy, nazywany również czasem drukiem wypukłym. Jest to proces tłoczenia barwnika na tkaninie z rzeźbionego materiału; historycznie drewna, miedzi, ale także gumy i obecnie wielu innych materiałów.

Wzór, który drukarnia chce umieścić na tkaninie jest wzorem, który jest wyryty w materiale, więc często te wzory nie są zbyt szczegółowe, ponieważ ten pasztet koniecznie pojawia się na tkaninie. Jak barwnik siedzi na powierzchni tkaniny, gdy druk blokowy jest używany, często jest tekstura do tego stylu drukowania tkanin.

Szukasz druku na tkaninie? Sprawdź: Textileprint.pl – druk na tkaninie

Następnie w XVIII wieku pojawiła się technika druku rolkowego lub cylindrowego, jest to proces, w którym tkanina jest przenoszona wzdłuż obracającego się centralnego cylindra i tłoczona przez serię wałków, z których każdy jest wygrawerowany z projektem. Każdy z wałków podawany jest przez wałki podające inny kolor, a niektóre maszyny rolkowe były w stanie drukować nawet 6 kolorów na raz, co czyniło je znacznie szybszymi od procesu druku blokowego.

Wydruk na tkaninie

Na początku XX wieku przybył nowoczesny proces sitodruku, choć uważa się, że sitodruk sięga znacznie dalej. Proces ten polega na użyciu szablonu obrazu na sitodruku z porowatej siatki (tradycyjnie wykonywanym z jedwabiu), wałka do naciągania tuszu na szablon, który z kolei jest wtłaczany przez siatkę i na tkaninę; dla każdego koloru stosuje się inny szablon.

W połowie XX wieku wielobarwny sitodruk rotacyjny umożliwiał drukowanie na dużą skalę i w szybszym tempie, co czyniło go bardziej ekonomicznym.

Mamy teraz cyfrowy druk na tkaninach, który wykorzystuje kontrolowane komputerowo lasery i wysokociśnieniowe dysze do wstrzykiwania tuszu bezpośrednio do tkaniny. Pozwala to na uzyskanie bardzo szczegółowych informacji w szybkim tempie, jednak jest to proces kosztowny.

Widać wyraźnie, że drukowanie tekstyliów przeszedł długą drogę na przestrzeni lat i nawet najstarsze metody są nadal stosowane w druku tkanin do dziś.