Sztuka Europy

Departament Art of Europe obejmuje bogate zbiory malarstwa europejskiego, rzeźby i sztuki dekoracyjnej w MSZ. Obejmują one ponad 21.000 dzieł sztuki od średniowiecza do połowy XX wieku.

Wczesny XIV-wieczny tryptyk złocisto-ziemisty Duccio i jego warsztat jest jednym z najważniejszych punktów wczesnej włoskiej kolekcji Museumâs, uzupełnionym przez dzieła rzeźbiarskie, takie jak relief Donatelloâs Madonna z Chmur.

Szczególnie silna w XVII-wiecznych obrazach holenderskich i flamandzkich, kolekcja obejmuje wczesne prace Rembrandta w jego pracowni, a także najważniejsze dzieła Petera Paula Rubensa i jego najważniejszego ucznia, Anthony’ego Van Dycka. Muzeum posiada doskonałe zbiory malarstwa hiszpańskiego.

Specjalistyczne galerie i pokoje z epoki, takie jak Kunstkammer („Cabinet of Curiosities”), Jadalnia Hamilton Palace, i Newland House Drawing Room podkreślają różnorodne zbiory mebli, rzeźby i przedmiotów dekoracyjnych z XVI-XVIII wieku.

Kolekcja departamentów XIX-wiecznego malarstwa francuskiego jest znana na całym świecie, z niezwykłymi dziełami Barbizona, impresjonistów i postimpresjonistów, licząc Renoirâs Dance at Bougival i Gauguinâs Where Do We Come From? Czym jesteśmy? Where Are We Going? wśród jego głównych atrakcji, oprócz ikonicznych rzeźb, takich jak Degasâs The Little Dancer. Z 35 obrazów Claude’a Moneta, departament szczyci się jedną z największych kolekcji jego dzieł poza Francją.