Top 10 Słynne obrazy

To dziesięć najbardziej znanych obrazów, jakie kiedykolwiek powstały. Jest to osobisty wybór obrazów, które mają uniwersalny i trwały charakter.

1. Mona Lisa – Leonardo Da Vinci

Leonardo da Vinci pracował nad swoim arcydziełem przez okres 20 lat. Nosił je ze sobą wszędzie. Enigmatyczny uśmiech zawładnął wyobraźnią świata. Został skradziony dwukrotnie i obecnie przebywa w Luwrze w Paryżu. Kiedy Mona Lisa odwiedziła Amerykę w latach 60-tych, zyskała rangę zbliżoną do tej, jaką zyskał ówczesny prezydent USA John F Kennedy. Dlaczego ludzie ustawiają się w kolejkach przez tyle godzin, by złapać przelotne spojrzenie? Być może dlatego, że jest bardzo ludzka, ale jednocześnie daje poczucie, że jest coś poza nią. W świecie, ale patrząc poza to. Czyż nie jest to uśmiech najwyższej satysfakcji? Każdy będzie miał inne zdanie, a to jest częścią atrakcyjności obrazu.

2. The Scream – Edvard Munch

Obraz, który symbolizuje udrękę i ból współczesnego życia. Stał się jednym z najbardziej znanych obrazów współczesnych czasów. W jakiś sposób skłania mnie to do myślenia o Freudzie i patrzenia na naszą podświadomość. Jest sławny, ale czy jest dobry? Po co patrzeć na błoto w stawie liliowym, skoro można cieszyć się liliami na wierzchu?

3. Stworzenie Kaplicy Adama – Sykstyńskiej przez Michała Anioła

Michał Anioł potrzebował czterech lat, aby namalować Kaplicę Sykstyńską. Wybrał sceny ze Starego Testamentu. To jest moment, w którym Bóg stworzył Adama. Ten konkretny panel to tylko ułamek Kaplicy Sykstyńskiej. Aby w pełni docenić skalę, splendor i piękno stworzenia Michała Anioła, trzeba odwiedzić Watykan.

4. Słoneczniki – Vincent Van Gogh

Geniusz Vincenta Van Gogha jest uchwycony na tym obrazie 12 słoneczników. Stał się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych jego dzieł.

 Reklama:
Szpachlowanie Poznań

5. Ceci N’est pas une Pipe – Rene Magritte

Klasyczny przykład współczesnej sztuki surrealistycznej. To nie jest fajka, ale obraz jest z fajki. Dlaczego to jest sławne? Naprawdę nie wiemy. Jakoś stał się symbolem surrealizmu i paradoksu współczesnego życia.

6. Maki w polu – Claude Monet

Claude Monet jest jednym z wielkich malarzy impresjonistów. Ta piękna pasterska scena zawiera w sobie esencję tego, jak impresjoniści uchwycili piękno i prostotę natury. Ukazuje również tę przedindustrialistyczną epokę, która szybko zanikała za życia Moneta. Jest to nawiązanie do minionej epoki. Trudno nie czuć nostalgii za tą sceną. Zauważcie też, że ludzie są tylko stronniczą częścią ogólnego obrazu.

7. Ostatnia kolacja – Leonardo Da Vinci

Leonardo da Vinci maluje jedną z najbardziej znanych scen w Biblii – Ostatnią Wieczerzę. Jest po tym, jak Chrystus powiedział, że jeden z uczniów go zdradzi. To jest ostateczna opera mydlana – ostateczna próba człowieka – komu będziemy służyć, Bogu czy mamonie? Dlatego fascynuje nas ta scena, jak zachowalibyśmy się przy stole Jezusa Chrystusa?

8. Dziewczyna z perłowym kolczykiem – Jan Vermeer

Jan Vermeer namalował te ikoniczne portrety (przypominające nieco Mona Lisę), które są pięknym przykładem stylu barokowego i wykorzystania światła. Wiek dziewczyny jest zwodniczo trudny do zgłębienia. Z jednej strony, piękne, lśniące oczy sugerują niewinność dzieciństwa. Z drugiej strony, na progu kobiecości pojawiają się dotknięcia dziewczynki. Tworzy to dynamikę czystości, niewinności i nieuchronną przemianę w kobiecość.

9. Le Moulin de la Galette – Jean Renoir

Wiodący impresjonista, Auguste Renoir, rejestruje brzęczenie i emocje tej plenerowej sceny w Paryżu. Jest to Paryż na przełomie wieków – czas, kiedy Paryż był wiodącym centrum kulturalnym świata, ale w zasadzie miejscem, gdzie ludzie dobrze się bawili, cieszyli się życiem.

10. Pokój – Picasso

Prostota tego symbolu pokoju Pabla Picassa pozostaje jednym z najpotężniejszych dzieł sztuki. Sztuka nie tylko dla piękna, ale także dla pokoju na świecie.