Jak sprawdzić, czy Twój diament jest prawdziwy czy fałszywy dzięki 5 testom domowym

Kupno diamentu jest zakupem emocjonalnym, więc oczywiście będziesz chciał wiedzieć, czy diament jest prawdziwy, czy nie, zanim podpiszesz się na linii kropkowanej. Ale jak można stwierdzić, czy diament jest prawdziwy? Bez względu na to, czy jesteś na rynku, aby kupić pierścionek z diamentem, czy chcesz sprawdzić swoje własne klejnoty, to normalne, że chcesz poznać autentyczność swojego kamienia. Diamenty mają kilka „fałszywe” odpowiedniki, które można łatwo pomylić z prawdziwych diamentów naturalnych kamieni szlachetnych z silnym podobieństwem do diamentów są bezbarwne szafiru, bezbarwny topaz i bezbarwny cyrkon. Istnieją również klejnoty tworzone w laboratorium, jak YAG, GGG, CZ i syntetyczny moissanit, które wyglądają jak prawdziwe diamenty do przeciętnego człowieka.

Eksperci doradzają, aby odrobić pracę domową. Na rynku jest kilka substytutów diamentów. Niektóre z tych substytutów mają wartość samą w sobie, inne są całkowicie bezwartościowe. Prawdziwy diament ma pewne cechy, które mogą być podrobione.

Wskazówka: również ważne jest, aby wiedzieć, czy diament jest certyfikowany w jednym z trzech najlepszych gatunków GIA, AGS, i IGI.

Jak sprawdzić, czy diament jest prawdziwy przy użyciu 5 testów w domu?

Zanim zanurkujemy w domowych tutorialach, ważne jest, aby wiedzieć, jaka jest różnica między zamontowanymi i luźnymi diamentami. jak stwierdzić, czy diament jest prawdziwy będzie się różnić, w zależności od tego, czy diament jest luźny lub w montażu.

Najłatwiej jest przetestować luźny diament, lub taki, który został zamontowany w oprawie, zarówno pod kątem autentyczności, jak i określenia, czy istnieją jakieś wady. Często montowane oprawy diamentowe mogą ukrywać potencjalne wady, pęknięcia lub odpryski. Oprawki również zazwyczaj odbijają światło do diamentu, co utrudnia każdemu, ale renomowanego jubilera do oceny jasności kamienia lub koloru. Jeśli posiadasz zamontowany diament, możesz poprosić jubilera, aby usunąć kamień, więc można go dokładnie sprawdzić kiedy jest luzem.

Czasami spotykamy kamienie, które nie są prawdziwymi diamentami. To, co widzimy częściej, to prawdziwe diamenty złej jakości lub wzmocnienia.

Kolejnym wielkim błędem jest to, że prawdziwe i fałszywe diamenty wyglądają tak samo. Na początku, diament i cyrkon w kształcie sześcianu mogą wyglądać podobnie, ale w krótkim czasie, kamień z cyrkonu w kształcie sześcianu straci swój blask i będzie wyglądał na uszkodzony.

1. Jak powiedzieć, czy diament jest prawdziwy z mgłą

Aby sprawdzić, czy diament jest prawdziwy, umieść go przed ustami i, jak lustro, zamglij go swoim oddechem. Jeśli kamień pozostanie zamglony przez kilka sekund, to prawdopodobnie jest fałszywy. Prawdziwy diament nie zamgli się łatwo, ponieważ kondensacja nie przylega do powierzchni.

2. Jak powiedzieć, czy diament jest prawdziwy z wodą?

Ten jest prosty: weź szklankę i napełnij ją wodą (nie ma znaczenia, jakiego rodzaju wody używasz). Wrzuć diament do szklanki z wodą. Ze względu na dużą gęstość diamentu, po wrzuceniu do wody, prawdziwy diament opadnie. Jeśli diament unosi się na szczycie lub na środku szklanki, to jest fałszywy. To prosta fizyka.

3. Jak stwierdzić, czy diament jest prawdziwy z lupą?

Aby ustalić, czy diament jest prawdziwy, trzymaj lupę w górze i spójrz na diament przez szkło. Szukaj niedoskonałości wewnątrz kamienia. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć żadnych, to diament jest najprawdopodobniej fałszywy. większość prawdziwych diamentów ma niedoskonałości zwane inkluzjami. Są nieskazitelne diamenty, ale są one albo stworzone w laboratorium, albo bardzo drogie.

4. Jak powiedzieć, czy diament jest prawdziwy z czarnym światłem

Potrzebujesz do tego czarnego światła, oczywiście. Kiedy już je masz, zgaś światła i trzymaj diament przed czarnym światłem. Większość diamentów ujawnia niebieski florescence pod czarnym światłem, dlatego też zobaczysz średni do silnego koloru niebieskiego, co oznacza, że diament jest prawdziwy. Jeśli nie widzisz niebieskiego koloru, a zamiast tego zobaczyć lekką zieloną, żółtą lub szarą fluorescencję, to zazwyczaj oznacza, że klejnot nie jest prawdziwym diamentem. Ale pamiętaj: Nie jest to ostateczny test i nie wszystkie prawdziwe diamenty ujawni niebieską fluorescencję.

5. Jak powiedzieć, czy Diament jest prawdziwy z lupą

Lupa jest małym urządzeniem powiększającym, które jest używane przez jubilerów, aby zobaczyć małe szczegóły z bliska. Różnica między lupą a szkłem powiększającym polega po prostu na tym, że lupa nie ma dołączonego uchwytu, a jej oprawka jest nieco bardziej stożkowa. Większość jubilerów używa lupy podczas kontroli diamentów pod kątem klasy i przejrzystości.

Zajrzyj przez lupę, poszukaj inkluzji. Wydobyte diamenty zazwyczaj mają malutkie, naturalne niedoskonałości, które wskazują, że diament jest prawdziwy. Następnie sprawdź, czy nie ma drobnych plamek minerałów lub niewielkich zmian koloru. Jeśli są oznaki lekkich zmian koloru i plamki, to diament jest bardziej niż prawdopodobne prawdziwy. (Należy pamiętać, że niektóre diamenty są nieskazitelne. Jeśli nie ma żadnych wad lub niedoskonałości, to nie musi oznaczać, że masz do czynienia z fałszywym, ale to oznacza, że masz do czynienia z rzadkim diamentem idealnym). Diament z laboratorium zwykle nie ma żadnych niedoskonałości, ponieważ te kamienie są produkowane w kontrolowanych środowiskach.

Więc jak można stwierdzić, czy diament jest prawdziwy? Spróbuj tych pięciu testów w domu i zobacz, jak reaguje twój kamień. Nie wszystkie są głupie, ale dadzą ci pojęcie, czy powinieneś być podejrzliwy wobec swojego diamentu, czy nie. Co najważniejsze, jeśli masz wątpliwości, że to, co masz, jest prawdziwym diamentem, zwłaszcza jeśli nie zdał jednego lub więcej testów domowych, możesz wziąć go do profesjonalnego jubilera do oceny.

Szukasz profesjonalnej usługi dot. diamentów?
Sprawdź: Wycena diamentów