10 najlepszych technik druku tekstylnego

Druk tkanin odnosi się do tworzenia pięknych wzorów i wzorów na powierzchniach tekstylnych.

Piękne wzory na tym pięknym materiale, który właśnie kupiłeś w sklepie z tkaninami – wszystko wygląda tak płynnie, bez wysiłku i łatwo. Ale drukowanie tkanin nie jest łatwe. Bardzo trudno jest osiągnąć precyzję i perfekcję oraz trwałe, szybkie kolory na powierzchni tkanin.

Jeśli szukasz sposobów drukowania na koszulkach, co jest tematem samym w sobie sprawdź ten wpis na 12 najlepszych sposobów drukowania koszulki.

W procesie produkcji tekstyliów drukowanie wzorów i wzorów znajduje się nieco w fazie końcowej. Proces drukowania, gdy się o tym przeczyta, jest wystarczająco prosty – do wykonania tych projektów używa się barwników lub pigmentów.

Trzy najważniejsze rodzaje metod drukowania tekstyliów to drukowanie bezpośrednie, drukowanie zrzutowe i drukowanie rezystancyjne.

Druk bezpośredni

Druk bezpośredni polega na bezpośrednim nadruku bezpośrednio na powierzchni tkaniny za pomocą barwników/pigmentów.

Druk wyładowczy

Druk wyładowczy polega na usunięciu kolorów z określonych obszarów już barwionej tkaniny poprzez zastosowanie odpowiednich środków chemicznych.

Druk oporowy

Druk oporowy polega na nałożeniu specjalnej pasty oporowej na tkaninę we wzorach, a następnie barwieniu tkaniny tak, aby naniesione obszary pasty były odporne na barwienie i pojawiły się jako kolor bazowy.

Druk na tkaninie wykonywany jest w różnych specyficznych metodach obejmujących różne procesy; niektóre z nich zostały opisane poniżej.

1. Grawerowany nadruk na rolkach

Odnosi się to do drukowania tkanin, w którym barwnik jest stosowany do tkanin, które są przekazywane przez projektowane grawerowane rolki w maszynie drukarskiej. W ten sposób powstaje większość drukowanej tkaniny – rolki tkaniny, które kupujesz do produkcji ubrań.

Zaletą tego druku jest to, że ten sam, wysokiej jakości druk jest wykonywany na całej partii w ten sam sposób. Dla różnych kolorów stosuje się oddzielny wałek. Tkanina po wydrukowaniu przechodzi przez procesy suszenia i parowania w celu utrwalenia barwnika.

Możesz wydrukować nawet 100000 metrów tkaniny w ciągu dnia w jednej maszynie, a także każdy skomplikowany wzór, o którym myślisz z precyzją i perfekcją.

2. Druk sitowy – sitodruk

Sitodruk jest ręczną metodą bezpośredniego druku tkanin, w której ekrany /siatka/ folie są wykorzystywane do przenoszenia wzorów na tkaninę.

W sitodruku szablon projektu wykonany jest z porowatej tkaniny nylonowej. Obszary nieposiadające nadruków są zakrywane, a następnie na tkaninie umieszczane są ekrany, a drewniana wycieraczka służy do przefiltrowania koloru przez porowaty ekran na tkaninę.

Istnieją dwa rodzaje sitodruku – sitodruk płaski i sitodruk rotacyjny. Płaskie łóżko sitodruku jest drogie. Sitodruk rotacyjny jest zmechanizowaną wersją sitodruku płaskiego i jest najpowszechniej stosowaną techniką druku tkanin w celach komercyjnych.

Zaletą sitodruku w porównaniu z drukowaniem termicznym jest to, że można drukować na jasnych kolorach i ciemnych tkaninach o takiej samej intensywności.

Główną wadą sitodruku jest to, że jest to metoda pracochłonna i dlatego drukowanie małych partii nie jest opłacalne w przypadku sitodruku. Koszt utworzenia każdej pracy jest nieznacznie wysoki, ale po jej utworzeniu można wykonać wiele wydruków w bardzo oszczędny sposób.

Inną rzeczą jest to, że jednolite kolory najlepiej jest drukować sitodrukiem, więc nie drukuje się zdjęć itp.

Jeśli masz firmę, w której musisz wydrukować wiele kawałków tkaniny, sitodruk jest najlepszym rozwiązaniem.

Niektórzy ludzie mają problem z sitodrukiem z powodu zastosowanej metody i wytwarzanych przez niego odpadów.

Profesjonalne usługi: drukowanie tkanin

3. Druk szablonowy

Druk ten polega na wykorzystaniu szablonów wyciętych w kształcie wzorów. Szablony wykonane są z drewna metalowego lub tworzywa sztucznego. Barwnik/kolor nakładany jest na miejsca wycięte wewnątrz szablonu. Jest to bardzo prosta metoda nadruku na tkaninie, którą może wykonać nawet dziecko. Wadą jest jednak to, że drukowanie jest pracochłonne i zajmuje dużo czasu. Jest on stosowany głównie do celów jednorazowego użytku.

4. Drukowanie blokowe

Jest to metoda tworzenia nadruków z bloku drewna, miedzi lub innego materiału noszącego wzór. Bloki metalowe lub drewniane są rzeźbione w projekcie i barwnik jest stosowany na rzeźbionym projekcie. Jest ona następnie prasowana i nakładana na tkaninę.

5. Druk natryskowy

Jak sama nazwa wskazuje, kontrolowane natryskiwanie przy użyciu specjalistycznych opryskiwaczy służy do przenoszenia barwnika na tkaninę. Pistolet natryskowy służy do przetransferowania koloru na tkaninę poprzez sita.

6. Druk termotransferowy

Metoda ta obejmuje maszynę drukarską i maszynę do prasowania termicznego w celu przenoszenia projektów na tkaninę. Jest to jedna z najtańszych metod stosowanych w branży poligraficznej – pomyśl o tysiącach koszul z nadrukowanymi w ten sposób logotypami i komunikatami.

W tym procesie drukowania drukowanie odbywa się najpierw na papierze, a następnie ten wzór na papierze jest przenoszony na powierzchnię tkaniny poprzez przepuszczenie papieru i tkaniny przez gorące rolki.

Metoda ta wiąże się jednak z pewnymi problemami. Główny problem z tą metodą polega na tym, że barwnik nie przenika przez tkaninę wystarczająco głęboko i tkanina może się pokazać przez projekt. Czasami kolory blakną po praniu i czasami transfer może się złuszczyć lub pęknąć. Czasami tkanina jest szorstka po wykonaniu nadruku. Czasami kontury papieru transferowego stają się widoczne na powierzchni tkaniny.

Ale z powodu pięknych i przejrzystych projektów cięć wykonanych tą techniką druku, jest to używane przez wielu projektantów.

7. Bezpośrednie drukowanie cyfrowe na odzieży (DTG)

Jest to proces, w którym specjalna drukarka atramentowa ze specjalnym atramentem jest używana do drukowania bezpośrednio na tkaninie bezpośrednio z komputera.

Zaletą bezpośredniego druku cyfrowego na odzieży jest to, że można wykonać dowolną liczbę wydruków, nawet małych partii po niskich kosztach i uzyskać realistycznie wyglądające obrazy drukowane na tkaninie.

Wadą jest to, że efekt może się ścierać przy powtarzających się praniach. Jest również najlepszy, gdy jest stosowany na jasnych tkaninach o jaśniejszych kolorach z ciemniejszymi kolorami tuszu. Istnieją również tkaniny, które nie nadają się do tego druku. Inną wadą jest to, że wraz ze wzrostem ilościowym kosztów wzrasta wykładniczo.

Szybka i łatwa aplikacja oraz wszechstronność sprawiają, że jest to ulubiona metoda drukowania, szczególnie przy wykonywaniu próbek.

8. Drukowanie przy użyciu drukarek atramentowych

Jest to domowej roboty wersja druku bezpośredniego na odzież. Zwykła drukarka atramentowa jest używana do drukowania na kawałkach tkaniny.

9. Druk transferowy sublimacji.

Metoda ta obejmuje barwnik sublimacyjny, który jest przenoszony na tkaninę za pomocą ciepła. Do tej techniki drukowania potrzebna jest drukarka atramentowa lub kolorowa drukarka laserowa, atrament sublimacyjny oraz maszyna do druku termicznego.

Metoda ta jest zdecydowanie bardziej kosztowna niż metoda termotransferowa, ponieważ farba drukarska jest bardzo kosztowna. Ale powstałe w ten sposób odbitki są bardzo żywe i atrakcyjne.

Główną wadą tej metody jest to, że nie jest możliwe drukowanie na tkaninach bawełnianych (najlepsze tkaniny są syntetyczne lub w 100% poliestrowe) i jeśli chcesz użyć tej metody do drukowania na tkaninie bawełnianej, będziesz musiał zastosować odpowiednią powłokę na powierzchni tkaniny bawełnianej.

Chociaż druk sublimacyjny ma być bardzo trwały, może się ścierać pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego.

10. Wydruk fotograficzny

W tym typie druku tkanina jest powlekana substancją chemiczną, która jest wrażliwa na światło, a następnie każde zdjęcie może być na niej wydrukowane.

Jedną z takich technik jest wydruk planszowy, który jest bardzo często stosowany. Była to metoda wynaleziona przez Sir Johna Herschela, dzięki której można uzyskać wrażenie, że większość obiektów znajduje się na wstępnie przygotowanej tkaninie. Białe/jasno kolorowe wydruki są wykonywane na niebieskim tle.

Dodaj komentarz