Ceny diamentów

Myślisz o kupnie diamentu? Prawdopodobnie masz ustalony budżet na pierścionek zaręczynowy. A twoim celem jest zdobycie najlepszego, największego i najlśniętszego diamentu w tym budżecie.

Ile kosztuje diament?

Oczywiście, rzeczywisty przedział cenowy jest znacznie szerszy, ale te punkty cenowe wskazują, gdzie można uzyskać najlepszy bilans ceny i jakości.

Przeanalizujemy wszystkie czynniki, które mają wpływ na ceny diamentów. Otrzymasz nasze porady dla ekspertów, jak uzyskać najlepszą wartość i uniknąć zdzierania. Pokażemy Ci prawdziwe przykłady z najlepszych internetowych sprzedawców diamentów: Blue Nile, James Allen i Whiteflash.

Czytanie tego przewodnika zajmuje tylko 15 minut. Pod koniec tego, będziesz uzbrojony w wiedzę, aby zaoszczędzić do 40% na pierścionku zaręczynowym.


Jeśli szukasz profesjonalnej wyceny diamentów wejdź na stronę: wycena diamentów


Co wiedzieć o cenach diamentów?

W tym artykule, będziemy omawiać tajemnice branżowe do cen diamentów, których jubilerzy nie chcą, abyś wiedział. Ale zanim wyjaśnimy, oto kilka rzeczy, które absolutnie musisz wiedzieć, aby uzyskać najlepszy diament za swoje pieniądze.

Ile wynosi cena za 1-karatowy diament?

Średni rozmiar diamentu dla pierścieni zaręczynowych to około 1 karat. Więc, ile możesz oczekiwać, że zapłacisz za 1-karatowy diament? Oto ogólny przewodnik cenowy:

Dobra cena za 1 karatowy pierścień zaręczynowy wynosi około 6.000 dolarów za idealny diament w kolorze H i klarowność VS2. Wyjaśnimy, co w tym artykule oznacza krój, kolor i przejrzystość.

Zaznaczone pola pokazują nasze rekomendacje dotyczące najlepszej wartości. Kolor H i klarowność VS2 dadzą Ci biały diament, który wydaje się czysty dla oka. Jeśli znajdziesz czysty diament na poziomie przejrzystości SI1, jeszcze lepiej.

Jak obliczane są ceny diamentów?

Nie ma uniwersalnego kalkulatora diamentów. Wiele czynników decyduje o ostatecznej cenie detalicznej diamentu. Przeanalizujemy czynniki w pozostałej części artykułu.

Ceny diamentów są obliczane za karat. Cena za karat rośnie wykładniczo wraz ze wzrostem wagi karatu. Dzieje się tak dlatego, że rzadsze jest znajdowanie większych diamentów.

Na przykład, .25 karatowy okrągły diament zaczyna się od około 300 dolarów, a .5 karatowy okrągły diament zaczyna się od około 650 dolarów. Ale 1-karatowy, okrągły diament podskakuje aż do 2000 dolarów.

Jak obliczyć cenę za karat?

Zauważ, że aby porównać cenę za karat, musisz porównywać jabłka do jabłek. Oznacza to, że należy porównać diamenty z tym samym cięciem, kolorem, przejrzystością, fluorescencją i certyfikatem laboratorium. Musisz również spojrzeć na rzeczywisty wygląd. Oznacza to, czy widoczne są wady, zabarwienia lub zamglenie.

Jak uzyskać niższe ceny diamentów?

Prawdopodobnie słyszałeś, jak ludzie mówią o 4C diamentów: karat, cięcie, kolor i przejrzystość. To dobre miejsce na rozpoczęcie edukacji w zakresie diamentów.

4Cs łączą się w celu określenia ogólnego piękna i ceny diamentu. Ale to nie znaczy, że każde C ma taką samą wagę.

Nie marnuj swoich pieniędzy. Niektóre C nie są tak ważne jak inne, ale mogą spowodować ogromny skok cen. Jeśli nie rozumiesz podstaw, możesz wydawać mnóstwo pieniędzy na funkcje, których nawet nie potrafisz docenić.

Carat – Czy to najważniejsze C?

Większość ludzi traktuje karat priorytetowo. Dlatego jest pierwszy na tej liście. Jednak, naszym zdaniem, niekoniecznie jest to najważniejsze.

Carat jest ogólnie najbardziej widocznym z 4Cs. Większość wielbicieli mówi „Wow ale duży kamień” zamiast „Wow jaki kolory przejrzystość”.

Niestety, to prawdopodobnie ten jedyny obszar, nad którym masz najmniejszą kontrolę. Prawdopodobnie masz już jakiś cel lub „wymóg” i nie możesz się od niego oddalić.

Więc, czym dokładnie jest karat? Karat odnosi się do wagi diamentu. Jeden karat wynosi około 0,2 grama, co w przybliżeniu odpowiada wadze spinacza do papieru. Im cięższa waga karatu, tym większy diament.

Zabawny fakt: Słowo „carat” pochodzi od carob, nasionka z drzewa carob w basenie Morza Śródziemnego. Nasiona te mają bardzo jednolitą wagę. W starożytnych czasach w Europie i na Bliskim Wschodzie, były one wykorzystywane jako punkt odniesienia dla handlowców – szczególnie w przypadku kamieni szlachetnych, gdzie niewielkie różnice w wadze są ważne.

Carat ma największy wpływ na ceny diamentów. Spójrzmy, jak to się dzieje. Wszystkie te diamenty mają kolor H, przejrzystość VS2 i doskonałe cięcie. Różnica polega na wadze karata.

Cena diamentu wzrasta wykładniczo wraz ze wzrostem karatu. Diament 0,5-karatowy jest prawie dwukrotnie droższy niż karat 0,4-karatowy. Znowu podwaja się, gdy podchodzisz do 0,75, a potem znowu o 1 karat. Dzieje się tak dlatego, że coraz rzadziej można znaleźć surowce na tyle dobre, aby uzyskać większe diamenty.

Wskazówka: Największe skoki cen są w tych pożądanych punktach półkaratowych i całokaratowych. Aby uzyskać lepszą wartość, poszukaj diamentu tuż pod całą liczbą.

Możesz zobaczyć, jak 0,92 karatowy diament jest wyceniony aż o 1000 dolarów mniej niż 1,0 karatowy diament, po prostu dlatego, że nie jest to pełny 1 karat. Ale czy ktokolwiek byłby w stanie dostrzec różnicę? To mało prawdopodobne.

Tu jest matematyka: 1-karatowy okrągły diament ma średnicę około 6,4-6,5 mm. Ale okrągły diament 0,9-karatowy ma średnicę 6,2-6,3 mm. Jest to dosłownie tylko różnica nie większa niż 0,2 mm (odpowiadająca grubości kawałka papieru). Ale możesz tyle zaoszczędzić. Nie wydawaj pieniędzy na coś, czego nawet nie widzisz. Musiałbyś mieć 20-procentową różnicę w rozmiarze, aby móc to stwierdzić.

Ponieważ ceny diamentów mogą skakać tak dużo na całe karaty, diamentowe noże tnące mają dużą presję na cięcie kamieni, które uderzają w ładny cały ciężar karatu. Niestety, oznacza to, że wiele diamentów jest ciętych, aby trafić tę pożądaną okrągłą liczbę, zamiast być ciętym dla maksymalnej błyskotliwości. Dlatego też zalecamy, abyś nie przywiązywał się zbytnio do określonego celu karatowego i zamiast tego nadawał priorytet następnemu „C”.

Dlaczego powinieneś zwrócić uwagę na cięcie

Mówimy to teraz i prawdopodobnie powiemy to o wiele więcej przed końcem tego artykułu. Diamentowe cięcie jest ważnym czynnikiem i nigdy nie powinieneś go omijać.

W rzeczywistości, włóżcie wszelkie pieniądze, które możecie zaoszczędzić na innych obszarach w cięcie.

Cięcie jest tym, co sprawia, że diament jest błyszczący i błyszczący. I to może dosłownie zrobić diament tak błyszczący, że ukrywa inkluzje i maskuje niewielki kolor.

Cięcie odnosi się do proporcji, symetrii i wypolerowania – NIE kształtu. Nieoszlifowany diament nie ma połysku. Diament błyszczy tylko dlatego, że jest cięty i odbija światło od każdego kąta i fasety. Słabo wycięty diament będzie przepuszczał światło i dlatego wydaje się matowy.

Dobrze wycięty diament będzie miał idealne proporcje i doskonałą symetrię i polerowania. Proporcje i fasety są precyzyjnie cięte, aby odzwierciedlić największą ilość światła. Oznacza to, że diament wyda najwięcej blasku, ognia i scyntylacji.

Dlatego tak ważne jest, aby uzyskać jak najlepsze cięcie. Nie tylko dostajesz diament, który iskrzy się, ale możesz sobie również pozwolić na to, by trochę obniżyć w innych Cs.

W rzeczywistości, idealne cięcie może sprawić, że diament będzie wyglądał na większy.

Kolor – Czy to ma znaczenie?

Wiele osób uważa, że kolor i przejrzystość mają wpływ na to, jak bardzo błyszczy diament. W zasadzie, nie mają z tym nic wspólnego.

Jednak kolor nadal ma wpływ na ogólne piękno pierścionka.

Kolor odnosi się do lekkiego żółtego odcienia w bezbarwnych diamentach. Kolor waha się od D (całkowicie bezbarwny) do Z (oczywisty żółty / brązowy odcień), choć sprzedawcy detaliczni diamentów zazwyczaj nie sprzedają nic niżej niż K dla pierścionków.

Prawdziwe bezbarwne diamenty są niezwykle rzadkie i dlatego też są wyceniane wyżej. Większość diamentów ma lekki żółty odcień, ale przez większość czasu jest niewykrywalny gołym okiem.

Różnica w cenie, w zależności od koloru jest naprawdę oszałamiająca. Ale chodzi o to, że większość ludzi nie potrafi odróżnić diamentów bezbarwnych od prawie bezbarwnych. I naprawdę nie ma sensu rozważać czegoś bez widocznej różnicy.

Aby uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny, zalecamy korzystanie z H. H jest powszechnie uważany za punkt krytyczny pomiędzy bezbarwnymi diamentami i diamentami o lekko zauważalnym odcieniu. Większość ludzi nie widzi różnicy.

Kolor ustawienia może mieć ogromne znaczenie. H to bezpieczny zakład, jeśli idziesz z platynowym lub białym złotym pierścieniem zaręczynowym. Ale jeśli idziesz po żółte złoto lub różane złoto, to nawet H może być przesadzone. Diament naturalnie odbierze kolor, więc nawet najcieplejszy z diamentów przyjmie cieplejszy odcień z żółtym złotym paskiem. W tym przypadku możesz bezpiecznie zejść do J lub nawet K.

Więc, co jeśli H jest nadal poza twoim budżetem? Łatwość – jeszcze więcej w kolorze. Osobiście wolimy mieć diament w kolorze J z doskonałym cięciem niż diament w kolorze H z dobrym cięciem.

Przejrzystość – nie tak ważna jak myślisz.

Clarity odnosi się do wad diamentu. Istnieją dwa rodzaje wad: 1) wtrącenia lub skazy wewnętrzne oraz 2) skazy lub skazy na powierzchni.

Nie ma znaczenia, czy Twój diament zawiera wady (większość z nich). Wystarczy, że dostaniesz diament z wadami, których nie widzisz (nazywany „eye-clean”). Ale dużym błędem jest założenie, że potrzebujesz diamentu wysoko ocenianego pod względem przejrzystości, aby był czysty dla oka.

Clarity jest ostatnim z 4C na naszej liście z tego prostego powodu, że nie widać większości wad gołym okiem. Klasa klarowności jest przypisywana na podstawie tego, jakie wady można dostrzec przy 10-krotnym powiększeniu. W prawdziwym życiu nikt nie będzie tak dokładnie przyglądał się twojemu pierścieniowi zaręczynowemu. Wada musiałaby być dość poważna, aby być widoczna dla przypadkowego obserwatora.

Polecamy VS2 jako najlepszy wybór dla Twojego kamienia. Klasyfikacja klarowności VS odnosi się do diamentów, które mają bardziej zauważalne wady w powiększeniu, ale najprawdopodobniej nie można ich zobaczyć gołym okiem.

Nawet jeśli można znaleźć czystsze diamenty niższe niż VS2 w przejrzystości. Ale VS2 jest ogólnie bezpiecznym wyborem. Oznacza to, że jeśli kupujesz z witryny bez zdjęć, najprawdopodobniej otrzymasz diament z wadami, których nie widzisz.

Wewnętrznie nieskazitelne diamenty są tak wysoko wyceniane z powodu tego, jak rzadkie są. Ale tak jak w przypadku koloru, nie będziesz w stanie tego docenić, ponieważ różnica nie jest widoczna. Nie powinieneś płacić 1500 dolarów więcej tylko po to, żeby mieć „nieskazitelne” napisane na kartce papieru.

I pamiętaj, że nawet diamenty o identycznych 4C (w tym klarowność) mogą znacznie różnić się ceną. Może to wynikać z rodzaju wad i tego, czy można je zobaczyć, czy też nie. Niektóre diamenty SI2 są całkowicie czyste dla oczu, podczas gdy niektóre mają niepożądaną czarną plamę w centrum.

Kształt diamentu sprawia, że różnica też się zmienia.

Może już wiesz, jaki kształt preferuje twoja dziewczyna, a może nie masz pojęcia.

Jeśli jest to ostatnie, możesz mieć pewną elastyczność budżetową. Alternatywny kształt sprawia, że pierścienie zaręczynowe są bardziej unikalne.

Diamenty okrągłe są najdroższe i najbardziej tradycyjne. Ich popularność wynika z faktu, że okrągłe diamenty wykazują niesamowitą błyskotliwość. Ale jeśli uważasz, że twoja dziewczyna może docenić unikalny kształt, rozważyć inne kształty diamentów, ponieważ wszystkie są tańsze niż okrągłe.

Możesz zaoszczędzić nawet 20%-40% przechodząc z kształtem innym niż okrągły. Następnie możesz przeznaczyć te pieniądze na większy kamień lub wyższy stopień jasności/koloru.

Słowo o fantazyjnych kształtach: Diamenty w fantazyjnym kształcie nie są klasyfikowane przez GIA, więc są one nieco trudniejsze do kupienia. Jeśli rozważasz jeden z tych alternatywnych kształtów, upewnij się, że robisz badania i porozmawiaj z godnym zaufania jubilera, który może Ci powiedzieć, czy diament jest dobrze wycięty, czy nie. Jeśli kupujesz online, upewnij się, że kupujesz na stronie internetowej, która pokazuje rzeczywiste powiększone zdjęcia kamienia (np. James Allen).

Certyfikacja: Piąte C.

Certyfikacja jest na tyle ważna, że często myśli się o niej jak o piątej klasie C.

Na całym świecie istnieje kilka laboratoriów oceny diamentów: GIA, AGS, EGL i IGI, by wymienić tylko kilka z nich. Wszystkie te laboratoria mają swoje własne kryteria i standardy oceny.

Zalecamy zakup diamentów certyfikowanych przez GIA lub AGS. Te dwa laboratoria są najbardziej szanowane na świecie i mają najwyższe, najbardziej spójne standardy klasyfikacji. Na przykład, inne laboratorium może sklasyfikować diament jako przezroczystość VS2, która naprawdę zostałaby oceniona przez GIA jako SI2. Inne laboratoria mogą nadmuchać swoją jakość aż o dwie całe klasy. Płacisz za gorszy produkt, który dobrze wygląda na papierze.

Diamenty certyfikowane przez GIA i AGS są droższe (nawet 10-30%), ponieważ uzyskanie od nich certyfikatu jest droższe. Ale jest to obszar, w którym absolutnie nie powinniście iść na kompromis.

Czy wiesz: Federalna Komisja Handlu legalnie zezwala, aby jubiler był miał margines: jeden kolor i stopień czystości. Więc to oznacza, że jubiler może sprzedać ci diament jako VS2 H, kiedy jest to naprawdę SI1 I. To sprawia, że myślisz, że dostajesz lepszy diament i mogą uzyskać wyższą cenę. Dlatego nigdy nie należy kupować diamentu bez raportu GIA lub AGS. Te dwa laboratoria mają najdokładniejsze praktyki oceniania.

Diamentowa fluorescencja może działać na Twoją korzyść

Jest jeszcze jedna cecha, o której musisz wiedzieć – diamentowa fluorescencja.

Fluorescencja jest wtedy, gdy diament wykazuje miękkie świecenie w świetle ultrafioletowym (zazwyczaj niebieskim). Jest to spowodowane przez pewne minerały w diamencie. Efekt ten jest całkowicie naturalny, pojawia się w jednej trzeciej wszystkich diamentów.

Zazwyczaj fluorescencja nie wpływa negatywnie na wygląd diamentu. Ale ponieważ fluorescencja jest ogólnie postrzegana jako „zła” rzecz, dobrą wiadomością dla Ciebie jest to, że diament z tą cechą może mieć 2-15% niższą cenę.

W przypadku diamentów o niższych stopniach zabarwienia (I i niższych), niebieski może przeciwdziałać lekkiemu żółtemu zabarwieniu i poprawić kolor zwykle o jeden cały stopień zabarwienia. Ponieważ jest to poprawa, w tych przypadkach cena może być oznaczona w górę 2-3%. Ale wspaniałą wiadomością dla Ciebie jest to, że możesz kupić diament z fluorescencją w niższej klasie kolorystycznej (co jest znaczącym rabatem) i mieć go wydaje się bielszy.

Chociaż zazwyczaj nie ma negatywnego efektu, powinieneś wiedzieć, że w przypadku diamentów o bardzo wysokim stopniu zabarwienia (D-F), silna – bardzo silna fluorescencja może spowodować zamglony wygląd. Ale i tak nie polecamy zakupu diamentu w bezbarwnej gamie!

Czy czujesz się gotowy na zakup pierścionka zaręczynowego? Wybieranie diamentu to po części emocje, a po części nauka. Chodzi o to, aby osiągnąć równowagę wszystkich 4Cs, aby otrzymać kamień, który spełni wszystkie Twoje preferencje, a jednocześnie pozostanie w ramach Twojego budżetu. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po cenach diamentów dał Ci dobry punkt wyjścia do zrozumienia diamentów i czego się spodziewać w kosztach.

Dodaj komentarz