Wykorzystanie wydruku na tkaninie

 Otóż, sporo lat wykonywanie nadruków na tkaninach było mocno ograniczone do jednej technologii tj. sitodruku. Jednocześnie pomimo że sitodruk nadal jest stosowany czy pozwala on uzyskiwać rzeczywiście wysokiej jakości nadruki, to jednak ta metoda odpowiednio sprawdza się przy wysokich nakładach. Można powiedzieć, ze jest to związane ze odpowiednio wysokimi wydatkami uruchomienia produkcji. Rozwiązanie owego problemu pojawiło się wraz z wynalezieniem techniki cyfrowego druku na tkaninach. 

 W jaki sposób wykonuje się druki na tkaninie przy  pomocy technologii cyfrowych? Jedną z postaci takiego druku jest druk DTG, zaliczany do technik druku bezpośredniego. W projekcie graficznym buduje się projekt nadruku. W specjalnej drukarce, a właściwie ploterze, umieszczona zostaje rozłożona na płasko koszulka. Urządzenie drukujące ma ruchomą głowicę. Zasada działania przypomina nieco klasyczne drukarki atramentowe, z tą różnicą że stosowane są zupełnie inny typ tuszów, które wnikają we włókna materiału i zachowują niezwykle dużą odporność na pranie czy też ścieranie. Zatem druk cyfrowy na bawełnie znajduje się niezwykle trwały przez sporo miesięcy, natomiast sama koszulka być może radować nas jeszcze dłużej.

Profesjonalny druk flag: http://textileprint.pl 

Współczesne technologie drukarskie poszły rzecz jasna o krok dalej oraz możliwe stało się drukowanie na dużych rozmiarach materiałów. Druk na płótnie działa tego znakomitym przykładem. Powstaje on za pomocą wielkich ploterów. Przykładem zastosowania takiego druku jest  druk na bannerach reklamowych, żaglach bądź siatkach zabezpieczających rusztowania, podczas wykonywania czynności budowlanych i remontowych. Nośniki owe zapewniają bardzo dużą powierzchnię reklamową, na skutek czego funkcjonują zauważalne z wielkich odległości, natomiast umieszczone na nich nadruki swoimi rozmiarami doskonale przyciągają uwagę oraz wzrok postronnych obserwatorów. Oczywiście druki na materiale o dużych rozmiarach są już dużo bardziej skomplikowane do zrobienia czy oczekują tego, żeby drukarnia dysponowała zarówno nowoczesną technologią, jak również miała wystarczającą powierzchnię magazynową do przechowywania gotowych wydruków, jak także czystych rulonów z tworzywem przeznaczonym dopiero pod zadruk. 

Dodaj komentarz